U2F - brzmi enigmatycznie? Przeczytaj wpis - obiecujemy, że ten skrót nie będzie już dla ciebie tajemnicą!

Dowiesz się jak działa i czym jest klucz uwierzytelniający U2F!

Klucze U2F (ang. Universal 2nd Factor) to rodzaj kluczy bezpieczeństwa, które zapewniają wysoki poziom ochrony dostępu do kont internetowych i aplikacji. Jest to jedna z opcji dwuskładnikowego uwierzytelniania (ang. 2fa – second factor authentication). Klucz służy do zatwierdzenia np. logowania do bankowości elektronicznej, poczty, aplikacji itp.

Jakie zalety ma zastosowanie klucza uwierzytelniającego?

Wygoda

Korzystanie z kluczy U2F jest bardzo proste i wygodne. Po włożeniu klucza do portu USB lub wykorzystaniu interfejsu NFC, użytkownik po prostu naciska przycisk na kluczu, aby zweryfikować swoją tożsamość. To szybsze i wygodniejsze niż wpisywanie długiego hasła lub kodu.

Uniwersalność

Są stosowane przez wiele popularnych usług internetowych i aplikacji, takich jak Google, Facebook, Dropbox i wiele innych(w planach jest również zastosowanie kluczy w bankowości elektronicznej). Oznacza to, że jedno urządzenie(jeden klucz) możesz wykorzystać do uwierzytelniania użytkownika w wielu różnych miejscach

Wsparcie dla wielu urządzeń, systemów i aplikacji

Są kompatybilne z różnymi urządzeniami, w tym komputerami, smartfonami i tabletami. Oznacza to, że możesz korzystać z kluczy U2F na praktycznie wszystkich urządzeniach, co zapewnia większą elastyczność i wygodę. Nie ma znaczenia, jakiego systemu operacyjnego używasz.

Odporne na tzw. phishing

Są w stanie zabezpieczyć użytkowników przed atakami phishingowymi, w których cyberprzestępcy podszywają się pod strony internetowe, aby uzyskać poufne informacje (np. dane do konta, bankowości). Ponieważ klucze U2F korzystają z publicznych i prywatnych kluczy, atakujący nie będzie w stanie uzyskać dostępu do konta użytkownika, nawet jeśli uzyska poufne informacje

Klucz uwierzytelniający w praktyce:

Używanie klucza polega na generowaniu jednorazowych kodów w celu potwierdzenia tożsamości użytkownika podczas logowania.

Klucz U2F działa w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na zarejestrowaniu klucza z kontem użytkownika. W tym celu wprowadza się klucz U2F do portu USB lub za pomocą tzw. NFC w swoim urządzeniu i wykonuje kilka prostych kroków, aby zarejestrować klucz z danym kontem. Podczas tego procesu klucz jest związany z konkretnym kontem użytkownika i może być używany tylko do uwierzytelniania tego konta.

Drugi etap to potwierdzenie tożsamości podczas logowania do danego konta. Po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła, serwer logowania wymaga wprowadzenia jednorazowego kodu generowanego przez klucz U2F. Należy umieścić klucz w porcie USB/ NFC i nacisnąć przycisk, w celu wygenerowania kodu. Ten kod jest następnie przesyłany z powrotem do serwera logowania, który weryfikuje, czy kod jest prawidłowy. Jeśli jest poprawny, użytkownik jest logowany do konta.

Klucz U2F działa na zasadzie asymetrycznego szyfrowania, co oznacza, że klucz prywatny jest przechowywany w kluczu U2F, a klucz publiczny jest przechowywany na serwerze logowania (cyli tam, gdzie logujesz się do swojego konta). Klucz prywatny jest zabezpieczony przez klucz U2F i nie może być wykorzystany przez nieuprawnione osoby. Dzięki temu zapewniony jest wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony konta użytkownika przed atakami hakerskimi.

Podsumowując, klucze U2F to jak dla nas świetny wynalazek podnoszący znacznie poziom zabiezpieczeń. Dzięki niemu, utrata dostępu jest praktycznie niemożliwa (no chyba, że zgubisz/oddasz komuś klucz). Chociaż jest to wydatek kilkuset złotych, uważamy że jest to jedna z rzeczy, którą warto potraktować poważnie. Zakup klucza U2F to inwestycja, którą zdecydowanie warto rozważyć w swoim budżecie.

Artykuł autorstwa:

Patrycja Ostrowska