Czy pulpit zdalny jest bezpieczny?

Obecnie coraz więcej danych przechowujemy cyfrowo. Zawdzięczamy to, coraz popularniejszym usługom typu chmura – np. dysk Google – dzięki któremu możemy przechowywać niemal nieograniczone ilości danych. Dane w chmurze to po pierwsze relatywnie mniejsze koszty – taniej wykupić nawet pakiet miejsca na dysku, niż inwestować w nośniki fizyczne, takie jak chociażby pendrive czy dysk zewnętrzny. Po drugie, umieszczenie danych na nośniku wirtualnym jest dużo bezpieczniejsze, z uwagi na zaawansowane, wielopoziomowe systemy zabezpieczeń. Identycznie wygląda to w przypadku pulpitu zdalnego – jest bezpieczniej, taniej i łatwiej. Pulpit tradycyjny oczywiście nadal jest bezpieczny, pod warunkiem zachowania ostrożności (ale o tym pisaliśmy już w poprzednich wpisach). Co jednak, gdy nasz komputer zostanie skradziony lub zniszczony? Wykorzystanie pulpitu zdalnego wydaje się tutaj być idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak dalej nie jesteście przekonani – zachęcam do przeczytania wpisu. Mam nadzieję rozwiać wasze wątpliwości 🙂

Bezpieczny pulpit zdalny - kopie zapasowe

O kopiach zapasowych będę wam powtarzać zawsze i wszędzie. Dlaczego? Dlatego, że kopia zapasowa to pierwsza rzecz, o którą zapyta informatyk (w tym miejscu przepraszam swoich kolegów administratorów, programistów i całe szerokie grono specjalistów IT za to określenie, jednak mam nadzieję, że wyjątkowo wybaczycie mi jego umieszczenie w tekstach) w razie jakiejkolwiek awarii sprzętu. Regularne wykonywanie kopii zapasowej danych umieszczonych na sprzęcie to podstawa i nie ma tu znaczenia, czy sprzęt jest prywatny, czy służbowy. O ile w przypadku sprzętu służbowego w większości firm polityka kopii zapasowych jest przygotowana „z klucza”, tak przy sprzęcie prywatnym nie jest tak kolorowo.. Bez kopii zapasowej tracicie możliwość odzyskania swoich danych, co nierzadko bywa bardzo bolesne. Kto nigdy nie sformatował przypadkiem karty SD ze zdjęciami z wakacji albo nie usunął ultraważnego pliku.. 

Jak jednak kopia zapasowa wpływa na bezpieczeństwo pulpitu zdalnego? Dostawcy usług chmurowych prześcigają się w możliwościach tworzenia kopii zapasowych dla swoich klientów. Ma to spory plus – praktycznie nie znam dostawcy chmury, który nie oferuje backupu w pakiecie. Oznacza to nic innego, że w każdej chwili dane możesz pobrać i umieścić na nośniku zewnętrznym np. na dysku. Backup usługi chmurowej oznacza również duże zabezpieczenie przed utratą danych w razie awarii u dostawcy tej usługi. Tak więc decydując się na korzystanie z pulpitu zdalnego tę kwestię mamy już odznaczoną. Pierwszy plus dla pulpitu zdalnego.

Pulpit zdalny w Teleinspiro

Sprawdź naszą usługę SkyDesk

Utrata urządzenia nie oznacza utraty dostępu do danych

Przechowywanie danych, dokumentów i aplikacji na urządzeniach fizycznych to nic nowego. Znasz jednak powiedzenie ” złośliwość rzeczy martwych”? Jeśli nie, to albo masz dobry backup albo ogromne szczęście. Sprzęty się psuły, psują i będą to robić, nawet jeśli producent obiecuje inaczej. Tak już po prostu jest 🙂 Sprzęt możesz stracić również w wyniku kradzieży, zostawić telefon czy laptopa w kawiarni czy innym miejscu. Nie ma sprzętu, nie ma jak pracować. Nawet z istniejącą kopią zapasową przygotowanie stanowiska pracy na nowo może chwilę potrwać, a to nieco paraliżuje działania biznesowe. Nie wspomnę również o tym, kto może wejść w posiadanie twoich danych w ten sposób. 

Pulpit zdalny to idealne rozwiązanie dla zapominalskich – jeśli masz tendencję do gubienia sprzętów warto rozważyć przeniesienie swojej pracy do chmury. Dzięki temu rozwiązaniu możesz korzystać z kilku dowolnych urządzeń. Obrazując – w poniedziałki masz spotkanie na drugim końcu polski i chcesz pracować w trakcie podróży, jednak na co dzień korzystasz z komputera stacjonarnego? Nic trudnego. Bierzesz smartfon, tablet lub laptopa i łączysz się ze swoim pulpitem zdalnym. Swoje dane masz w chmurze i masz do nich dostęp 24/7. Kolejny plus.

Kilka poziomów zabezpieczeń usługi

Usługi chmurowe mają co do zasady wiele poziomów zabezpieczeń. Wszystkie nakładając się na siebie dają rozwiązanie niemal niemożliwe do złamania. Tym sposobem możesz spać spokojnie, bez obaw o swoje dane. Chcąc jednak szerzej opowiedzieć wam o zabezpieczeniach, musimy wymienić przynajmniej kilka z nich:
szyfrowanie danych – dane przekazywane pomiędzy twoim pulpitem zdalnym a serwerem są szyfrowane, dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu
autoryzacja logowania – każdy użytkownik przy logowaniu musi podać indywidualne dane logowania (co ważne, te dane należy podawać każdorazowo nawet jeśli zostaniesz wylogowany z usługi z powodu braku aktywności)
zastosowanie VPN oraz firewall’a – zapewnia dostęp do usługi tylko uprawnionym, autoryzowanym użytkownikom a także „wycina” niepożądane aktywności w obrębie sieci
możliwość zastosowania polityki uprawnień użytkowników – ta opcja z kolei pozwala nadawać różne poziomy uprawnień do zasobów na serwerze (dla przykładu marketing nie będzie miał dostępu do danych w obrębie działu administracji) co dodatkowo zmniejsza ryzyko przypadkowego „skasowania” danych 
Do tego można również dołożyć inne zabezpieczenia, takie jak np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe tzw. 2fa, monitoring sieci i serwerów, monitoring ruchu na stanowiskach użytkowników. Wszystko to daje porządny system zabezpieczeń, niemal nie do przebicia. 

Wysoka dostępność usługi

Bezpieczny pulpit zdalny to nie tylko same kwestie tzw. security, czyli wszystko co wymieniłam powyżej. Ogromnym plusem jest również fakt, że z pulpitu zdalnego możesz korzystać zawsze i wszędzie. Dosłownie. Nie ma znaczenia, czy jesteś w Pcimiu Dolnym, czy na Seszelach. W domku na drzewie czy w biurze. Jedyne czego ci potrzeba, to urządzenie z połączeniem do internetu (usługa na prawdę działa nawet na smartfonie). Nic więcej. 

Podsumowując..

Pulpit zdalny z uwagi na szereg funkcjonalności jest zdecydowanie warty rozważenia. W firmach powyżej 2 pracowników to rozwiązanie sprawdzi się nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Stworzenie struktury informatycznej opartej na pulpitach zdalnych może być sposobem na oszędność miejsca w biurze, a także na zmniejszenie kosztów rozbudowy firmy. Mam nadzieję, że sceptycy rozwiązań chmurowych nieco przychylniej spojrzą teraz na ten rodzaj usług. Moim zdaniem – są warte uwagi za całokształt. Bezpieczna praca zdalna jest na wyciągnięcie ręki. I wcale nie musi być turbo kosztowna. 

Potrzebujesz więcej informacji? Daj nam znać!

Sprawdź naszą usługę SkyDesk

Artykuł autorstwa:

Patrycja Ostrowska