VPN - bezpieczna praca zdalna

Niewątpliwie możemy zaobserwować boom na pracę zdalną. Też zapewne zauważyliście wysyp ludzi w knajpach z laptopami 🙂 Kawka ze Starbucksa, komputer i już można pracować. Ale czy na pewno?

Z całą pewnością kupno kawy, to ostatnie o czym powinniście pomyśleć jeśli chcecie pracować na publicznej sieci (najczęściej poprzez Wi-fi). Świadomość zagrożeń rośnie z dnia na dzień, niestety wielu z was zdążyło odczuć te zagrożenia na własnej skórze. Jak myślicie, skąd te wycieki poufnych danych? Bezpieczeństwo danych firmowych to absolutna podstawa. Jak pomyślę, że znajdzie się osoba, która robi milionowe przelewy do klientów na publicznej sieci, to mam ciarki. Serio! Nie róbcie tego sobie i swoim firmom. Niektórzy (mam tu na myśli szanownych hakerów) tylko czekają na taką okazję i w ciagu kilku minut przejmą kontrolę nad waszymi urządzeniami. Umówmy się więc, że od dziś nie pracujecie bez VPN, a ja w następnych akapitach wyjaśnię wam dlaczego to takie ważne i jak możecie we własnym zakresie zabezpieczyć swój ruch w sieci. 

Pracuj bezpiecznie!

Jak już udało mi się was namówić na czytanie dalej, warto abyśmy szerzej wyjaśnili temat samego VPN. Sam skrót na pewno widzieliście nie raz, nie dwa przewijając media społecznościowe. Nic dziwnego, temat na czasie i – całe szczęście – coraz więcej osób przekonuje się o jej zaletach.

Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna – przyda się każdemu, nawet jak nie pracujesz w NASA 🙂

Co jednak kryje się za tym enigmatycznym pojęciem? 
VPN technologicznie umożliwia stworzenie bezpiecznego, prywatnego połączenia sieciowego. Działa jak tunel między twoim komputerem (lub tabletem czy telefonem) a serwerem VPN, który może się znajdować w zupełnie innym miejscu geograficznym np. w USA. Zastosowanie VPN korzystając z sieci publicznej szyfruje twoje dane i zmienia IP twojego urządzenia, dzięki czemu twój ruch po sieci jest praktycznie niewykrywalny (co znacząco zmniejsza ryzyko przejęcia danych przez osoby z zewnątrz). To tak w telegraficznym skrócie. Poniżej wyjaśniam jak sam VPN wygląda w praktyce. 

 

Dlaczego potrzebujesz VPN-a?

Jako usługa, VPN ma do wyboru różne protokoły szyfrowania i funkcje, które będą się różnić zależnie od tego, jakiego dostawcę wybierzesz. Na rynku mamy do wyboru wielu usługodawców, z różnymi poziomami ochrony, prędkością i w oparciu o swoje wymagania możesz zdecydować się na konkretne rozwiązanie.

Jak w praktyce działa VPN? Pozwól, że przedstawię ci najważniejsze zalety i funkcjonalności:
1. Szyfrowanie danych – po połączeniu z usługą, przesyłane przez ciebie dane (między twoim urządzeniem a serwerem VPN) będą kodowane tak aby utrudnić ich odczytanie przez osoby trzecie. Dzięki szyfrowaniu np. haker nie zobaczy, co dokładnie i komu wysyłasz, nawet jeśli to tylko fotki z integracji firmowej. Tak zaszyfrowane dane wędrują tunelem sieciowym do serwera VPN. 

2. Zmienia adres IP – twój adres IP zostaje zmieniony na adres serwera, do którego się łączysz podczas przesyłania danych. To ukrywa twój prawdziwy adres IP i zapewnia anonimowość oraz prywatność. Za każdym razem możesz się połączyć z innym serwerem wybranego kraju. 

3. Dostęp do treści niedostępnych w twoim kraju –  dzięki użyciu VPN konkretnego kraju np. USA zyskasz dostęp do treści dostępnych tylko dla użytkowników danego kraju. To może się przydać, jeśli chcesz np. przejrzeć zagraniczne zasoby internetu. 

4. Anonimowość i prywatność w sieci –  zastosowanie usługi pozwala na zwiększenie anonimowości w internecie. Twój ruch w sieci będzie bardziej prywatny, praktycznie nie do wykrycia będzie to co, przeglądasz. Dzięki temu możesz zamówić żonie prezent, a ona nie będzie miała wyświetlanych reklam sugerujących że coś jest na rzeczy 🙂 

Podsumowując – zawsze, jeśli chcesz pracować w miejscu, gdzie sieć jest publiczna powinieneś/powinnaś skorzystać z VPN. Niezależnie od tego, jaką pracę wykonujesz lub jakimi danymi żonglujesz w swojej pracy. VPN to must have, zapewnia ci spokój i pewność, że dane są bezpieczne. A wiemy już, że bezpieczeństwo w sieci to podstawa.nie

Czy sam/a dasz radę skonfigurować VPN?

Dla użytku prywatnego ustawienie i korzystanie z VPN to nic trudnego!
Cały proces możemy w uproszczeniu zamknąć w 4 krokach:
1. Wybierz dostawcę usługi np. NordVPN – masz do wyboru najróżniejsze opcje
2. Pobierz aplikację na swoje urządzenie – niezależnie czy jest to telefon, komputer czy tablet
3. Utwórz konto i zaloguj się na nie – proces wygląda dokładnie tak, jak tworzenie konta na jakimkolwiek serwisie (chociażby Facebook)
4. Wybierz serwer, z którym chcesz się połączyć

Gotowe! Korzystasz teraz z bezpiecznego, szyfrowanego połączenia! 

PS. Jeśli chcesz korzystać z VPN sieci firmowej – albo już go masz od działu IT swojej organizacji np. FortiClient albo powinien zostać skonfigurowany na potrzeby pracy zdalnej 🙂

Artykuł autorstwa:

Patrycja Ostrowska