Bezpieczeństwo danych w chmurze

Usługi chmurowe są coraz bardziej popularne. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę użytkowników pracujących zdalnie. Wygoda, brak ograniczeń, dostęp z każdego miejsca – to tylko kilka z zalet tego rozwiązania. Dzięki możliwościom, jakie dają usługi cloudowe (chmurowe) wiele osób decyduje się na tzw. workation – czyli nic innego jak praca połączona z wakacjami. Brzmi kusząco, prawda? Kto z was nie wolałby pracować z jakiegoś rajskiego zakątka.. 

Warto oczywiście wspomnieć o najważniejszej moim zdaniem zalecie takiego rozwiązania, czyli bezpieczeństwie (o czym więcej w dalszej części wpisu).

Zanim jednak przejdziemy do konkretów..

…w skrócie wyjaśnię wam czym tak na prawdę jest usługa chmurowa i jak działa.

Usługi chmurowe to nic innego, jak serwer znajdujący się w lokalizacji wybranego Data Center (co jest zależne od tego, jakiego dostawcę usługi wybierzesz (a jest w czym wybierać, wszystko zależy od twojego budżetu i wymagań). 

Wszystko czego potrzebujesz, aby skorzystać z usługi jest połączenie z internetem i laptop (a nawet telefon lub tablet). Dzięki temu, niezależnie czy jesteś w Wenecji pod Bydgoszczą, czy w Wenecji we Włoszech masz nieograniczony dostęp do swoich danych. To trochę jakby zabierać ze sobą stos segregatorów z dokumentami ale w formie online 🙂 

Rozłóżmy zalety tego rozwiązania na czynniki pierwsze..

Po pierwsze: bezpieczeństwo


Dostawcy usług cloudowych prześcigają się w pomysłach na zwiększenie bezpieczeństwa, w końcu od tego w dużej mierze zależy zaufanie użytkowników. Wspomnę więc przynajmniej o „standardowych” rozwiązaniach. 
1. Kontrola dostępu do pomieszczeń, w których znajdują się serwery z danymi. Dzięki temu niepowołane osoby nie mogą wejść i „przypadkowo” zniszczyć serwerowni. 
2. Systemy awaryjnego zasilania. Pozwalają na zachowanie wysokiej dostępności do usługi, nawet w przypadku awarii prądu w budynku. 
3. Kopie zapasowe danych na serwerach. Utworzony przez dostawcę harmonogram uruchamiania kopii zapasowych pozwala w razie nieoczekiwanych zdarzeń przywrócić ostatnią wersję bazy danych, co zmniejsza ewentualną ich utratę. 
4. Nie musisz obawiać się o fizyczne zniszczenie twojego komputera. Twoje dane przechowywane na zewnętrznym serwerze nadal tam będą, nawet jeśli twój laptop przypadkowo utonie podczas szaleństw nad wodą 🙂 Po prostu bierzesz nowe urządzenie i korzystasz dalej. 

Po drugie: łączysz się na wiele sposobów

Wakacje, wyjazd służbowy czy ewakuacja z biura na czas remontu – dzięki chmurze nic nie przeszkodzi ci w pracy. Siadasz, odpalasz dowolne urządzenie (laptop, tablet, telefon itp) i pracujesz. 
W celu dodatkowej ochrony zalecam skonfigurowanie połączenia poprzez usługę VPN (o której więcej przeczytasz TUTAJ). Dzięki zastosowaniu VPN uzyskasz połączenia poprzez zaszyfrowany tunel, co zapewnia prywatność i chroni poufne pliki użytkownika. 

Po trzecie: nie ma ograniczeń w przestrzeni dyskowej 

Potrzebujesz 10GB czy 100TB? Nie ma problemu! Możesz swobodnie zarządzać dostępnym miejscem, dzięki czemu koszty też będą elastyczne – płacisz tylko za dostępne miejsce i możesz je zwiększać lub zmniejszać w razie potrzeby. 

Po czwarte: koszty

Na rynku są dostępni różni dostawcy usług chmurowych, tak więc cena zależy przede wszystkim od wybranej firmy. Na cenę ma również wpływ wybrany pakiet miejsca oraz ewentualne dodatkowe opcje, jeśli są płatne. 
Co polecam? Wszystko zależy od tego, czego ci potrzeba! Czasami nie ma sensu przepłacać 🙂
W cenie usługi otrzymujesz również wsparcie specjalistów, którzy pomogą w ewentualnych trudnościach. 

Podsumowując, jak dla mnie nie ma obecnie nic lepszego niż usługi chmurowe. To daje pewną swobodę działania i świadomość, że mogę pracować nawet jak mój sprzęt wpadnie pod koła ciężarówki 🙂 Dodatkowo, nie muszę mieć swoich danych „ze sobą”, co jest dużym plusem jeśli pracujesz z dużą ilością dokumentów. Same plusy, zero minusów. No może cena, jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie z najwyższej półki. 

Artykuł autorstwa:

Patrycja Ostrowska

Opowiemy ci więcej o usłudze chmurowej

Daj nam znać, jeśli potrzebujesz więcej informacji!